Описание на природния газ
Първите открити доказателства за съществуването на природен газ са записани през 6 000 и 2 000 г. пр. н. е. в района на територията на днешен Иран.
Учените споменават, че първите хора, които са използвали природен газ, са били китайците около 900 г. пр.н.е., а природният газ е бил транспортиран по тръбопроводи, направени от бамбук. В Европа природният газ е открит едва през 1659 г. в Англия.
От другата страна на Атлантика, град Фредония в окръг Ню Йорк е осветен с природен газ още от 1821 г. Използването на природен газ обаче продължило да бъде ограничено, тъй като нямало начин за транспортиране на дълги разстояния. Повече от век използването на природен газ остава незначително, като промишленото развитие се основава на въглища, нефт и електричество.
Преносът на природен газ по тръбопроводи е разработен през 20-те години на миналия век. След Втората световна война започва период на продължително потребление на природен газ, което продължава и до днес. През 1950 г. природният газ представляваше 12% от консумираната енергия в глобален мащаб, процент, който се увеличава до 14,6% през 1960 г. и 25% през 1980 г. През 1960 г. добивът на природен газ в световен мащаб е бил 470 милиарда кубически метра, докато през 1979 г. е достигнал 1,459 трилиона кубически метра.
Според оценките на Международната агенция по енергетика (МАЕ) след 2010 г. потреблението на природен газ ще надхвърли потреблението на въглища и до 2030 г. то ще покрива 1/4 от световните енергийни нужди.
Природният газ се състои основно от метан, включително етан, пропан бутан и въглероден диоксид, азот, хелий и сероводород.
Природният газ е безцветен и без мирис, а неговата изкуствена миризма помага да се открие изтичане. Природният газ принадлежи към второто семейство газообразни горива и е по-лек от въздуха.
Изгарянето на природен газ, в сравнение с други изкопаеми горива, има по-малко вредно въздействие върху околната среда, тъй като отделя по-малко въглероден диоксид за всяка произведена енергийна единица. След възобновяемите енергийни източници, природният газ е най-чистият източник на първична енергия, с по-малко емисии на замърсители от конвенционалните горива.
За какво се използва природният газ?
— Производство на електрическа енергия:
Производството на електроенергия с използване на природен газ като гориво се развива с големи темпове в цяла Европа.
Особено в България тази тенденция вече е очевидна след либерализацията на енергийния пазар, като когенерацията на електроенергия и топлина и централите с комбиниран цикъл стават все по-важни.
Екологичните свойства на природния газ, съчетани с ниските експлоатационни разходи и високата му ефективност в топлинната енергия, правят природния газ уникално гориво в производството на електроенергия.
— Индустрия:
Природният газ е изборът на природна енергия за индустрии с преки и непреки топлинни нужди, повишавайки тяхното конкурентно предимство. Природният газ може да се опише като удобно, ефективно, чисто и икономично гориво. Освен това е изобилно и надеждно гориво с приложения в напреднали технологии.
Основните предимства при използването на природен газ в промишления сектор са:
-
Постоянно снабдяване с гориво, което осигурява непрекъсната работа и деблокира капитал за поддържане на резерви и складово пространство.
-
Намалени емисии на замърсяване, с решаващ принос за по-чиста околна среда, намалявайки парниковия ефект.
-
Намалени оперативни разходи за гориво и управление на поддръжката.
-
Повишена енергийна ефективност и икономичност.
-
Подобрено качество на продукта.
-
Лесно управление и контрол.
-
Децентрализация на топлинните употреби.
— Домакинства:
Природният газ у дома осигурява лекота, автономност, безопасност и по-малко натоварване на семейния бюджет.
Чрез непрекъснатото и стабилно снабдяване с природен газ всяко домакинство може да си осигури:
-
Отопление, без зависимости и с постоянно захранване;
-
Готвене и топла вода, без да се налага да чакате и можете да регулирате директно термостата.
Основни характеристики на природния газ в домакинството са:
-
Автономност и бързина;
-
Постоянни доставки, без зависимости;
-
Безопасност при употреба, без миризми, шум и замърсяване;
-
Лесен монтаж на оборудване с чистота и спестяване на място;
-
По-дълъг живот на уредите и оборудването, с по-голяма ефективност и по-малък разход за поддръжка, без допълнителни разходи за безпроблемната му работа (резервоари, помпи, подгревател и др.);
-
Спестявания на всички нива, като се има предвид, че потреблението на газ не е предплатено, както в случая с придобиването и изгарянето на нафта за работа на централната отоплителна система.
— Бизнес:
Хотели и болници, образователни институции, спортни и културни центрове, големи офис сгради, центрове за отдих, молове и магазини могат да използват природен газ.
Те имат възможност да се възползват от предимствата за постигане на големи икономии и абсолютна функционалност за отопление, готвене, топла вода, както и други специализирани приложения.
Природният газ ще се окаже най-полезното решение за ежедневните нужди на професионалната дейност. Пекарни, ресторанти, сладкарски цехове, сребърни и златарски работилници, фирми, използващи перални и сушилни, автосервизи с пещи за боядисване са сред многото в дългия списък от потребители на природен газ.
Основните характеристики на природния газ в бизнес сектора са:
-
Избягване на поръчки и забавени доставки на гориво;
-
По-добро използване на пространството, което днес се използва за съхранение на горива (резервоари);
-
Естетично съвършенство, повишена чистота на площи и уреди;
-
По-малко поддръжка на уреда;
-
Рационално използване на енергията, намалени оперативни разходи, спестявания;
-
Удължен живот на оборудването, като същевременно се гарантира по-голяма ефективност.
— Природният газ като замърсител:
Природният газ е най-чистият източник на първична енергия, на второ място след възобновяемите форми. Числата на емитираните замърсители са очевидно по-малки в сравнение с тези на конвенционалните горива, докато подобряването на степента на ефективност намалява общото потребление на гориво и следователно допълнително ограничава атмосферното замърсяване.
Емитирани замърсители по отношение на други горива по време на изгаряне в инсталация за производство на пара в mg/MJ внесена топлина от гориво:
Тип гориво |
Частици |
Азотен оксид |
Серен диоксид |
Въглероден оксид |
Въглехидрати |
Въглища |
1,092 |
387 |
2,450 |
13 |
2 |
Суров нефт |
96 |
170 |
1,400 |
14 |
3 |
Дизел |
6 |
100 |
220 |
16 |
3 |
Природен газ |
4 |
100 |
0,3 |
17 |
1 |
Източник: Допълнение А към „Списък на замърсителите, изпускани във въздуха“, октомври 1986 г., Служба за опазване на околната среда на САЩ
— Нещо интересно:
-
Транспортирането на газ по подземни тръбопроводи не безпокои хората и не пречи на околната среда;
-
Газовата индустрия осигурява около 305 000 работни места в Европейския съюз;
-
Когато се изгаря за отопление на домове или за промишлени цели, природният газ отделя 25-30% по-малко CO2 от нефта и 40-50% по-малко CO2 от въглищата на единица произведена енергия;
-
Броят на превозните средства на природен газ (NVG) в ЕС е около 1 850 000 и непрекъснато нараства;
-
Подмяната на стара централа, работеща с въглища, с газова турбина с комбиниран цикъл (CCGT) може да намали емисиите на CO2 с до 70%;
-
Делът на природния газ в енергийния сектор е 22% в световен мащаб;
-
Според Световния икономически форум между 2009-2035 г. потреблението на енергия в световен мащаб се очаква да нарасне приблизително с 40%;
-
Въз основа на най-съвременните технологии може да се постигне ефективност до 60% при производството на електроенергия с природен газ;
-
Запасите от газ, за които вече знаем, т.е. в конвенционалните резервоари, ще осигурят достатъчно, за да отговорят на търсенето за повече от 120 години при днешните нива на потребление;
-
Природният газ произвежда малко азотен оксид, серен диоксид или прахови частици;
-
Производството на електроенергия от природен газ може да се включва и изключва доста бързо, което прави производството на електроенергия от природен газ предпочитаното гориво за посрещане на внезапни промени в търсенето или предлагането на електроенергия;
-
ВПГ се съхранява и транспортира в продължение на 50 години без сериозни инциденти.